• /post/2018/02/12/صادرات۱۶۰تن-زعفران-در-۱۰ماههافزایش۲۰درصدی-قیمت-بعداز-خریدتوافقی
  • /post/2018/02/12/چراغ-سبز-بیمه-مرکزی-برای-تعامل-با-بیمه‌های-خارجی
  • /post/2017/10/18/رشد-20-درصدی-صنعت-بیمه-در-شش-ماهه-اول-سال-رشد-35-درصدی-بیمه‌های-عمر
  • /post/2017/07/23/افزایش-قیمت-فولاد-واقعی-است-روند-رو-به-رشد-قیمت-ها-در-بازار-ادامه-می-یابد
  • /post/2017/07/10/صادرات-اب-به-جای-محصولات-کشاورزی-الگوی-کشت-مشکل-قانونی-دارد

افت صادرات و افزایش واردت در ۹ ماهه امسال

صدای صنعت-رئیس فدراسیون واردات به تشریح آمار واردات و صادرات ۹ ماهه امسال پرداخت و از افت ۲۰ درصدی صادرات و افزایش حدود ۲۳ رصدی واردات نسبت به سال گذشته خبر داد.

 فرهاد احتشام زاد  گفت: ارزش آمار واردات در ۹ ماهه سال ۱۳۹۶، ۳۷ میلیارد و ۵۷۰ میلیون دلار و صادرات ۳۱ هزار و ۶۴۰ میلیارد دلار بوده است.

 وی ادامه داد: اگر اعداد سال گذشته را در واردات و صادرات در نظر بگیریم به ترتیب ۳۱ هزار و ۷۵۵ و ۳۲ هزار ۴۱۳ بوده، بنابراین ما نسبت به ��ال گذشته ۱۸.۳ رشد واردات و ۲.۳۹ کاهش صادرات داشته‌ایم. 

 عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود: وقتی آمار آذر ماه را با سال گذشته مقایسه می‌کنیم می‌بینیم که واردات مان ۴ هزار و ۱۷۰ میلیارد بوده است و امسال در این مقطع زمانی ۵ هزار و ۱۵۱ میلیارد است.

 همچنین در آذر سال گذشته در بخش صادرات ۳۹۲۵ میلیارد تومان بوده و آذر ماه امسال ۳۱۵۲ میلیارد است. 

این آمار نشان می‌دهد که در قسمت واردات عددمان رشد داشته. احتشام زاد تصریح کرد: در مجموع اگر تراز سال ۱۳۹۵ را در نظر بگیریم، در آذر ماه تراز منفی ۲۴۵ میلیارد دلار بوده و امسال منفی ۱۹۹۹ میلیارد دلار است و بر این اساس ۲۳.۵ درصد رشد واردات داشته ایم و ۲۰ درصد افت صادرات داشته ایم، یعنی تراز منفی حدود ۲۰۰۰ میلیاردی که اتفاق افتاده است تقریبا ۵۰ درصد آن ناشی از افت صادرات است و ۵۰ درصد آن به دلیل افزایش واردات است. وی با اشاره به اصلی‌ترین آمارهای مربوط به صادرات و واردات گفت: همیشه در بخش صادرات میعانات گازی، پروپان و متانول رتبه‌های ثابت و اصلی را داشته‌اند که ۲۵ درصد صادرات مان در این حوزه‌ها را تشکیل می‌دهند. 

کشورهای عمده صادرکننده ما هم به ترتیب چین، عراق و امارات هستند که در مجموع ۵۰ درصد صادرات‌مان به این کشورها است. اگر بخواهیم دسته‌بندی صادرات را در نظر بگیریم ۳۰ درصد صادرات‌مان پتروشیمی است، ۱۶ درصد میعانات گازی و ۵۴ درصد سایر کالاهاست. در بخش واردات اگر ۹ ماهه امسال را لحاظ کنیم رتبه اول متعلق به قطعات منفصله خودرو و رتبه‌های بعدی به ترتیب به کالاهای ذرت دامی برنج و لوبیای سویایی اختصاص داشته‌اند.

امکان ارسال نظر برای این موضوع وجود ندارد