• /post/2018/02/14/شریعتمداری-اعلام-کرد؛-جذب-۹۷-میلیارد-دلار-سرمایه‌گذاری-مستقیم-خارجی-در-صنعت
  • /post/2018/01/22/روابط-اقتصادی-با-بلاروس-بیشتر-می‌شود
  • /post/2018/01/16/پروژه-کاهش-ردپای-اب-کلید-خورد
  • /post/2018/01/07/ارزش-صادرات-سنگ-اهن-در-9-ماهه-امسال-به-765-میلیون-دلار-رسید
  • /post/2018/01/03/وزیر-صنعت-خبرداد؛-احتمال-تثبیت-سود-بازرگانی-برای-۲-تا-۵-سال

آیین‌نامه اجرایی وام ۱.۵ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی تصویب شد

صدای صنعت-پس از فرمان مقام معظم رهبری در خصوص استفاده از ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای ارائه تسهیلات، وزیر صنعت، معدن و تجارت از تصویب آیین‌نامه اجرایی این اعتبار در روز جاری خبر داد. 

 محمد شریعتمداری در مراسم امضای تفاهم میان بانک صنعت و معدن و صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی که امروز (دوشنبه) در محل ساختمان اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، با اشاره به اینکه آیین‌نامه اجرایی استفاده از وام ۱.۵ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی امروز توسط دولت تصویب شد، گفت: یکی از کلید واژه‌های اصلی حوزه معدن در این آیین‌نامه، استفاده از وام صندوق توسعه ملی و برنامه ششم توسعه معدن و صنایع معدنی است که از توجه ویژه دولت دوازدهم به این بخش خبر می‌دهد. 

 وی در ادامه با بیان اینکه ۴۰ درصد از کل تسهیلات بانکی بر اساس قانون باید به حوزه معدن تعلق بگیرد، از تحقق ۳۲ درصد از این رقم خبر داد و گفت: ممکن است اسمی از بسیاری از بخش‌ها در قانون نباشد اما با توجه به نقش معدن و صنایع معدنی در ایجاد اشتغال در شهرها و روستاهای کشور و گستردگی فعالیت‌های معدنی کوچک و متوسط می‌بینیم که نام معدن در قانون و آیین نامه اجرایی تصویب شده به صراحت برده شده است. 

همچنین منابع دیگر بانکی نیز به صورت آزاد علاوه بر منابع پیش گفته در اختیار بخش معدن قرار خواهد گرفت و من با تکیه بر چنین اطلاعاتی می‌گویم که دولت دوازدهم، دولت بهار و آبادانی بخش معدن خواهد بود. 

 معادن زغال سنگ وضع خوبی ندارند وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهمیت توجه به امنیت در حوزه معادن اظهار کرد: توصیه من این است که صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی تسهیلات خود را با در نظر گرفتن وضعیت ایمنی و امنیت معادن در اختیار آنها قرار دهد و به این موضوع در کنار تامین و تجهیز واحدها توجه ویژه شود و باید این توجه ویژه شکل خاصی در معادن زغال سنگ داشته باشد، چرا که این معادن در حال حاضر از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند. 

 شریعتمداری با اشاره به اینکه بحث ایمنی می‌تواند بر ایجاد اشتغال نیز موثر باشد، بیان کرد: هر چند به نظر نمی‌رسد ایمنی به طور مستقیم در ایجاد اشتغال در حوزه معدن موثر باشد اما فراهم کردن شرایطی امن و مناسب برای فعالیت در معادن باعث جذب بیشتر نیروهای جوان به فعالیت‌های معدنی خواهد شد و از کارگرانی هم که در اعماق زمین در استخراج ثروت ملی زحمت می‌کشند، حفاظت خواهد شد.

 کرباسیان در ایمیدرو می‌ماند وی در ادامه این جلسه با اشاره به ابقای مهدی کرباسیان به عنوان رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: با تصمیم اتخاذ شده در مجمع عمومی کرباسیان از امروز دور جدیدی از فعالیت‌های خود را در حوزه مسئولیت‌های معدنی ایمیدرو آغاز خواهد کرد. 

 وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: خبر بسیار خوشی که در خصوص فعالیت‌ ایمیدرو رسید، واگذاری ۱۵ پهنه و پنج محدوده معدنی بعد از برداشتن ریسک‌های اولیه بود که امیدواریم این اقدام موجب فعالیت‌های وسیع‌تری شود. شریعتمداری با اشاره به برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه صنایع معدنی گفت: ما در کنار فولاد به حوزه‌های اساسی مانند مس و طلا چشم داریم و تلاش‌مان این است که زنجیره تولید این محصولات را تکمیل کنیم و در حوزه‌ای مانند فولاد از سنگ آهن به رنگ آهن ارتقا دهیم. 

 یک درصدی از سود تسهیلات معدنی‌ها کم شد وی در خصوص برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره محصولات غیرفلزی نیز گفت: ذخایری که اکنون ما در حال بهره‌برداری از آنها هستیم شامل محصولات غیرفلزی و سنگ‌های گران‌بها نیز می‌شود که بعضا در صنایع ویژه نیز کاربرد دارد و توجه ویژه‌ای در وزارت صنعت، معدن و تجارت به آنها خواهد شد. 

 وزیر صنعت، معدن و تجارت تفویض وظایف به شورای عالی معادن استانی را یکی از گام‌های مثبت در توسعه حوزه معدن عنوان کرد و گفت: تفویض برخی وظایف اساسی به شورای عالی معادن استانی را که شامل حدود ۱۵ بند می‌شود، اقدام مهمی بود که اخیرا صورت گرفت و بسیاری از معدنکاران دیگر نیازی به مراجعه به مرکز برای برخی مجوزها و فرآیندهای اداری ندارند و می‌توانند در استان خود اقدام به رفع نیازها فعالیت‌های خود کنند که البته باید گفت در کنار این تفویض وظایف نظارت از مرکز نیز حذف نشده است. 

 در جریان مراسم عقد تفاه‌منامه میان بانک صنعت و معدن و صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، علی اشرف افخمی- مدیرعامل بانک صنعت و معدن- از تخفیف یک درصدی سود تسهیلات به معدن و صنایع معدنی خبر داد.

امکان ارسال نظر برای این موضوع وجود ندارد