• /post/2018/01/20/لزوم-تشکیل-کارگروه-مشترک-بین-شهرداری-تهران-و-اتاق-اصناف
  • /post/2017/10/04/جزییات-میزان-صادرات-صنعتی،-معدنی-و-غیرنفتی-در-سال-۱۴۰۰
  • /post/2017/09/27/اختصاص-مبلغ-30-میلیارد-ریال-به-گمرک-برای-پرداخت-هزینه‌های-انبارداری
  • /post/2017/08/10/افزایش-سه-برابری-صادرات-در-کیش
  • /post/2017/08/07/مهم‌ترین-کالاهای-صادراتی-ایران-کدامند؟

صادرات روزانه 2 میلیون دلار کالا از مرز شلمچه به عراق

صدای صنعت-معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند با بیان این‌که هدف اصلی سازمان منطقه آزاد اروند توسعه صادرات است، گفت: مرز شلمچه ظرفیت بسیاربالایی در بحث صادرات، ترانزیت کالا و مسافری دارد و روزانه دو میلیون دلار از این مرز به کشور عراق صادرات انجام می‌شود.

 صادرات روزانه 2 میلیون دلار کالا از مرز شلمچه به عراق  ،محمود ترک زاده در نشست مشترک با یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق افزود: با توجه به این‌که در گذشته به دلیل حضور داعش در استان بصره در امرصادرات مشکلات فراوانی را داشتیم اما اکنون شرایط استان بصره کاملا امن است وتعاملات خوبی را با این استان داریم.

 ترک زاده گفت: استان بصره به لحاظ فرهنگی، ساختار و قومیتی مشابه استان خوزستان است و استانداربصره نیز اصلیت ایرانی دارد و مزیت خوبی وجود دارد که وی تجارت و اصول و فنون آن را به خوبی می‌شناسد و این مساله باعث شده تعاملات خوبی را با این استان داشته باشیم. وی با بیان این‌که عراقی‌ها بدنبال این هستند که بصورت سنتی معامله کنند، افزود: مشکلی که وجود دارد است که عراقی‌ها به معامله سنتی علاقه دارند و این امر یکامتیاز بسیار منفی است. 

 معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند با بیان این‌که درمنطقه آزاد اروند 130 واحد تولیدی در حال فعالیت است، گفت: این منطقه دارای دو شرکت تولیدی بزرگ فولاد است که یکی تولید کننده 600 هزار تن فولاد در روز و واحددیگر 3 هزار تن در روز است. ترک زاده با اشاره به این‌که تجارت فلسفه اول کاری در منطقه آزاد اروند است، افزود: از گذشته پایه آبادان و خرمشهر بر معاملات و تجارت بوده است و در نظر داریم هر هفته یا به صورت ماهانه از افرادی که در امر صادرات و تجارت صاحب نظر هستنددعوت کنیم تا برای توسعه از آن‌ها راهکار بگیریم. 

 ویب ا بیان این‌که هدف اول این سازمان صادرات است، گفت: با توجه به شرایط گمرکی و وجود ضوابط همه دغدغه و توجه معطوف به کشور عراق است و بدنبال آن هستیم تا راهکاری برای تعاملات بیشتر پیدا کنیم. سال‌های گذشته توافقاتی در رابطه با منطقه آزاد مشترک با کشور عراق انجام شده بود که توصیه ما نیز این مساله است. معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به این‌که یکی از مهترین دغدغه‌های سازمان منطقه آزاد، لایروبی اروندرود است، ادامه داد: چنانچه لایروبی انجام شود خیلی از مشکلات در بحث توسعه صادرات حل می‌شود. 

 ترک زاده گفت: خطوط ریل راه‌آهن تا مرز شلمچه انجام شده است اما عراقی‌ها مدام در حال سنگ‌اندازی هستند زیرا تمایلی برای اجرای ریل راه‌آهن ندارند و نیاز است تعاملات با طرف عراقی بیشتر شود. 

 وی با اشاره به تردد بدون ویزای عراقی‌ها در منطقه آزاد اروند، افزود: باتوافقاتی که صورت گرفته مقرر شده است تا عراقی‌های مقیم استان بصره بر اساس قوانین به مدت ده روز بدون ویزا در محدوده منطقه آزاد اروند تردد کنند. 

 معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند گفت: مرزشلمچه ظرفیت بسیار بالایی در بحث صادرات، ترانزیت کالا و مسافری دارد و روزانه دومیلیون دلار از این مرز به کشور عراق صادرات انجام می‌شود. ترکزاده افزود: سال گذشته یک میلیارد و 300 میلیون دلار به کشور عراق از طریق مرزبین المللی شلمچه صادرات انجام شده است.

امکان ارسال نظر برای این موضوع وجود ندارد