• /post/2017/09/17/مقام-صنفی-گرانی-زعفران-از-زمان-خرید-تضمینی-سال-1386اغاز-شد
  • /post/2017/09/16/پیش-بینی-تولید-۸۵-هزار-تن-دانه-زیتون-در-سال-جاری
  • /post/2017/09/04/صادرکننده-نخست-پسته-درجهان-هستیم-زعفران-و-پسته-همچنان-فله-ای-عرضه-می‌شود
  • /post/2017/09/03/کشت-37-هکتاری-گل-محمدی-در-کوهستان-های-امل
  • /post/2017/09/03/افزایش-نرخ-تورم-تولید-محصولات-کشاورزی-در-بهار-امسال

تولید محصول برنج در گیلان تا 15 درصد افزایش یافته است

صدای صنعت-معاون بهبود تولیدات سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: تولید برنج در این استان در سال زراعی جاری بین 10 تا 15 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است . 

 تولید محصول برنج در گیلان تا 15 درصد افزایش یافته است حبیب جهانساز روز چهارشنبه در لاهیجان افزود: امسال از اراضی شالیزاری استان گیلان به دلیل آب کافی ، آفتاب، زراعت مناسب و تامین بموقع نهاده های کشاورزی، محصول خوبی برداشت شد که میزان آن بین 10 تا 15 درصد نسبت به سال زراعی گذشته افزایش تولید دارد.

 وی خاطرنشان کرد: امسال نزدیک به 800 هزار تن برنج سفید در گیلان استحصال شده و نیازی به واردات برنج بویژه در این فصل از سال که محصول، برداشت و به بازار عرضه شده، وجود ندارد. 

جهانساز ابراز امیدواری کرد که نیاز واقعی به برنج و کسر محصول نسبت به مصرف داخلی بررسی و نیاز واقعی برنج، اعلام تا بر آن اساس این محصول وارد شود.

 وی همچنین به جشنواره برنج در شهرستان سیاهکل در شرق استان گیلان اشاره و اظهار کرد: این جشنواره محلی برای تبادل اطلاعات بین کشاورزان و کارشناسان برگزار شد و در مرحله بعد، در شناساندن توان گردشگری منطقه و شهرستان سیاهکل و گیلان موثر و محلی برای معرفی کیفیت و مرغوبیت برنج گیلان به سراسر کشور است. 

جهانساز تصریح کرد: این جشنواره سلامت و کیفیت برنج گیلان را به رخ برنج های وارداتی کشاند و گردشگران تشویق می شوند برنج داخلی که از نظر کیفیت و سلامت خیلی بالاتر از ارقام خارجی است را خریداری کنند. گیلان 238 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد.

 این استان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است و رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولید برنج بعد از استان مازندران را به خود اختصاص داده است.

 ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر، سپیدرود و خزر جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شوند.

 همچنین سالیانه 2 میلیون و 200 هزار تن محصولات زراعی باغی در این استان تولید و به بازار عرضه می شود درحالی که گیلان 9 دهم درصد مساحت کشور را دارد ولی قطب محصولات زراعی بوده و سه و نیم درصد تولید کشور را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

امکان ارسال نظر برای این موضوع وجود ندارد