• /post/2018/01/24/معاون-اول-ريیس-جمهور-اعلام-کرد-مردم-نگران-قیمت-کالاهای-اساسی-نباشندبازار-شب-عید-تامین-است
  • /post/2018/01/24/اغاز-حمل-پرتقال-مازندران-به-استان‌های-دیگر-برای-تامین-مصرف-شب-عید-مازاد-مصرف-را-باید-صادر-کنیماماری-از-واردات-قاچاق-پرتقال-نداریم
  • /post/2018/01/16/پروژه-کاهش-ردپای-اب-کلید-خورد
  • /post/2018/01/10/تقویت-زیرساخت‌های-بندر-نوشهر-برای-توسعه-صادرات-محصولات-کشاورزی
  • /post/2018/01/03/تشکیل-برند-قدرتمند-زعفران-ایرانی

صادرکننده نخست پسته درجهان هستیم/ زعفران و پسته همچنان فله ای عرضه می‌شود

صدای صنعت-وزیر جهاد کشاورزی گفت: صادرات محصولاتی مانند پسته و زعفران متاسفانه هنوز هم به صورت فله ای عرضه می شود اما امیدواریم به تدریج این ��شکل مرتفع شود. 

 محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه همایش بین المللی باغبانی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کشور ما دارای مزیت تنوع محصولات باغی است و ما با توجه به تنوع محصولات اولین تولیدکننده پسته، انار، زرشک و خرما درجهان محسوب می شویم.

 در برخی محصولات دیگر مانند سیب، مرکبات، انگور و کشمش هم جز ١٠ کشور نخست به شمار می آییم. وی افزود: در خصوص پسته و زعفران نمی توانیم انتظار داشته باشیم که این محصولات که صادرات‌شان تا دیروز به صورت فله‌ای انجام می‌شد یک دفعه تغییر کند و هم برای مصرف در صنایع غذایی و تبدیلی به کار برود و هم به صورت بسته‌بندی برای مصرف خانوار داخلی و خارجی استفاده شود. 

 حجتی در ادامه تصریح کرد: قطعا این موارد آرام آرام و با تعامل با دنیا و براساس سفارش مصرف کننده انجام خواهد شد. 

 وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: بحث لجستیک، سردخانه ها، بسته بندی و صنایع تبدیلی را در دستور کار قرار داده ایم و باید این روند را ادامه دهیم. محصولات ما برای عرضه به بازارهای جهانی باید به نوعی با بازارهای مصرف و شبکه های زنجیره ای عرضه محصولات پیوند پیدا کند. متاسفانه در گذشته تجار و بازرگانان ما عمدتا وارد کننده بودند و به صادرات توجهی نمی شد اما باید کم کم این روند تصحیح شود.

 ما باید بتوانیم بر اساس تقاضای شبکه های زنجیره ای توزیع در کشورهای توسعه یافته محصولات را توزیع و به بازارهای جهانی عرضه کنیم. حجتی در پایان در رابطه با بحث تراریخته خاطرنشان کرد: ما در کشور محصولاتی که به صورت تراریخته تولید شوند را نداریم اما محصولاتی مانند سویا و ذرت که به کشور وارد می شوند به صورت تراریخته تولید شده اند. 

این محصولات طبق ضوابط و مکانیزم های بین المللی و قوانین داخلی کشور تولید می شوند و کاملا بررسی شده اند. این محصولات باید معاینات فنی خود را طی کرده باشند و از نظز سلامت تاییدیه داشته باشند تا به کشور وارد شوند.

امکان ارسال نظر برای این موضوع وجود ندارد