• /post/2018/04/24/وزارت-اقتصاد-و-بانک-مرکزی-تا-پایان-97-ایراد-گزارش-واگذاری‌های-مازاد-بانک‌ها-را-رفع-کنند
  • /post/2018/04/24/پیگیری-گزارش-هزینه-کرد-عوارض-بیمه-شخص-ثالث-از-دیوان-محاسبات
  • /post/2018/02/17/بانک-مرکزی-قاطعانه-با-فساد-و-اخلالگران-اقتصادی-مبارزه-می-کند
  • /post/2018/02/14/کاهش-۲۵-درصدی-ارزش-پول-ملی-به-دلیل-عدم-مدیریت-بازار-ارز
  • /post/2018/01/22/برنامه-بانک-مرکزی-برای-حل-مشکل-بانکهاکارمزدها-باید-اصلاح-شود

استفاده از افراد کم سوادموجب عدم توفیق انظباط مالی و اداری در کشور است

صدای صنعت- استفاده از افراد کم‌سواد موجب عدم توفیق انضباط مالی و اد��ری در کشور است تحلیلگر مسائل اقتصادی با انتقاد از عدم استفاده از نخبگان در بدنه اداری کشور گفت: با وجود افراد کوچک و کم سواد برقراری انظباط مالی و اداری توفیق پیدا نمی‌کند. 

مهدی پازوکی در گفت‌و گو با صدای صنعت با بیان اینکه باید نظارت بر فعالیت‌های موسسات مالی غیرمجاز و مجاز توسط بانک مرکزی تشدید شود، اظهار داشت: بانک مرکزی در عین حال که باید استقلال بانک‌ها را به رسمیت بشناسد و در همه امور نظیر تسهیلات دخالت خاصی نکند اما در عین حال باید نظارت بر موسسات مالی و بانک‌ها را تشدید کند که مشکلاتی نظیر موسسه کاسپین رخ ندهد. 

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین کارهای دولت یازدهم عدم استفاده از مدیران بانکی در بدنه داخلی دولت بود، تصریح کرد: دولت در عین حال که باید از مدیران و اعضای هیئت مدیره بانک‌ها مشورت بگیرد اما نباید از آنها در بدنه داخلی خود استفاده کند چرا که این مسئله موجب پاسخگو بودن افراد در حوزه فعالیت خود می‌شود.

 وی با انتقاد از وجود افراد کم‌سواد در سیستم اداری کشور، یادآور شد: انتقادی که به دولت وارد است عدم استفاده از نیروهای نخبه برای برقراری انظباط مالی و اداری در سیستم اداری کشور است چرا افراد کوچک و کم سواد توانایی برقراری انظباط و مبارزه سیستمی با فساد را ندارند. وی با بیان اینکه تعامل با دنیا موجب رشد و بهره‌وری اقتصادی می‌شود، ادامه داد: بخش گسترده‌ای از اقتصاد کشورهای در حال توسعه می‌تواند با تعامل با کشورهای پیشرفته دچار رشد بیشتر و بهره بالا شود، در این زمینه می‌توان به رشد اقتصاد عراق در همکاری با آمریکا اشاره کرد. 

وی با بیان اینکه دولت دوازدهم باید با اصلاح ساختار بانکی و پولی به انظباط مالی برسد، خاطرنشان کرد: بحث پرداخت یارانه به مردم موفق نبوده و موجب افزایش نقدینگی در جامعه شده و در عین حال برای تامین این مبلغ بودجه عمرانی کشور هر سال کاهش پیدا می‌کند.

 وی افزود: بهترین راهکار برای مبحث یارانه‌ها این است که این مبلغ به افراد مستمند پرداخت شود و حتی بیشتر هم شود اما در عین حال باقی افراد جامعه از لیست پرداخت یارانه حذف شوند تا هدفمندی یارانه‌ها به هدف نهایی خود که از بین بردن شکاف میان غنی و ضعیف است برسد. وی در پایان با بیان اینکه دولت برای برقراری انظباط مالی باید جدی‌تر عمل کند، افزود: برای برقراری انظباط مالی و اداری علاوه بر دولت، قوه مقننه در بحث قانون‌گذاری و قوه قضاییه در باب مبارزه با فساد اداری و مالی باید دولت را همراهی کنند تا بتوان به هدف نهایی رسید.

امکان ارسال نظر برای این موضوع وجود ندارد