• /post/2018/04/24/وزارت-اقتصاد-و-بانک-مرکزی-تا-پایان-97-ایراد-گزارش-واگذاری‌های-مازاد-بانک‌ها-را-رفع-کنند
  • /post/2018/04/24/پیگیری-گزارش-هزینه-کرد-عوارض-بیمه-شخص-ثالث-از-دیوان-محاسبات
  • /post/2018/02/17/بانک-مرکزی-قاطعانه-با-فساد-و-اخلالگران-اقتصادی-مبارزه-می-کند
  • /post/2018/02/14/کاهش-۲۵-درصدی-ارزش-پول-ملی-به-دلیل-عدم-مدیریت-بازار-ارز
  • /post/2018/01/22/برنامه-بانک-مرکزی-برای-حل-مشکل-بانکهاکارمزدها-باید-اصلاح-شود

بررسی احتمال بازگشت تورم دورقمی در گفت وگو با صدای صنعت؛اصلاح نظام بانکی تنها را ه تثبیت تورم تک رقمی

صدای صنعت-استاد اقتصاد دانشگاه شریف با اشاره به احتمال بازگشت تورم دورقمی در کشور، گفت: اصلاح ساختار نظام بانکی می‌تواند به تثبیت و کاهش تورم تک رقمی فعلی بیانجامد. 

 سیدعلی مدنی‌زاده در گفتگو با صدای صنعت با بیان اینکه ایران از رکود عبور کرده است، اظهار داشت: نبود رکود به آن معنی نیست که وضعیت معیشتی مردم رو به بهبودی رفته است، از طرفی نباید با افزایش نرخ تورم انتظار رشد بیشتر اقتصادی داشت بلکه باید با مدیریت تورم در جهت از بین بردن اثرات تخریبی رکود در سالیان گذشته کوشید.

 این اقتصاددان با بیان اینکه کنترل تورم به تنهایی نمی‌تواند به حل مشکلات اقتصادی ایران بیانجامد، خاطرنشان‌کرد: اقتصاد کشور نیاز به اصلاح ساختار در زمینه پولی بانکی دارد از طرفی بودجه‌بندی و برخورد منفعلانه با افزایش پایه پولی باید بازبینی شود تا تورم و رکود کنترل شود.

 وی با بیان اینکه شروع اصلاح ساختار بانکی باعث بهبودی نسبی شرایط بیمار اقتصادی شده است، تصریح کرد: افزایش هزینه جاری دولت و نرخ صعودی نرخ‌ها باعث شده است تا دولت نتواند اصلاح ساختار مالی را با موفقیت به پایان ببرد از همین رو ضروری است تا ساختار نظام پولی بانکی که منجر به داشتن اقتصادی پویا می‌شود مورد بررسی قرار گیرد. 

 مدنی‌زاده با بیان اینکه اطلاح کلی ساختار نظام پولی و بانکی فقط مختص به دولت نیست، افزود: تمامی سران و همچنین سه قوا باید وسط کار باشند چرا که برخی از این اصلاح‌ها نیاز به قوانین جدید دارد که مجلس باید نسبت به وضع آن اقدام کند از طرفی سهم قوه قضاییه در برخور با مفاسد اقتصادی کاملا مشخص است. 

 وی با بیان اینکه بانک مرکزی فقط باید به بانک‌ها نظارت داشته باشد، تصریح کرد: اصلاح ساختار اقتصادی کشور جایگاه بانک مرکزی را مشخص می‌کند چرا که با وجود ساختار فعلی در صورت کمبود نقدینگی بانک‌ها موجب می‌شود بانک مرکزی با تامین مالی آنها موجب افزایش نقدینگی و تورم می‌شود.

 استاد اقتصاد دانشگاه شریف با انتقاد از نوع بودجه‌بندی سال جاری و تصویب آن در مجلس، یادآور شد: سال‌ها است بودجه‌بندی در کشور به صورت درست انجام نمی‌شود و دولت نمی‌تواند آن را به سرانجام برساند در نتیجه درآمدهای نفتی و مالیاتی تامین نمی‌شود بنابراین این مشکل موجب بازگشت نرخ تورم دو رقمی می‌شود.

 سیدعلی مدنی‌زاده در پایان با اشاره به اینکه بهترین نرخ تورم برای کشورهای در حال توسعه 3 تا 5 درصد است، اظهار داشت: نرخ تورم در کشورهای توسعه‌یافته بین یک تا 3 درصد است.در نتیجه بهترین نرخ برای ایران بین 3 تا 5 درصد را شامل می‌شود اما برای رسیدن به این مهم در ابتدای کار باید ساختار نظام بانکی کشور را اصلاح کرد.

امکان ارسال نظر برای این موضوع وجود ندارد