• /post/2018/04/24/وزارت-اقتصاد-و-بانک-مرکزی-تا-پایان-97-ایراد-گزارش-واگذاری‌های-مازاد-بانک‌ها-را-رفع-کنند
  • /post/2018/04/24/پیگیری-گزارش-هزینه-کرد-عوارض-بیمه-شخص-ثالث-از-دیوان-محاسبات
  • /post/2018/02/17/بانک-مرکزی-قاطعانه-با-فساد-و-اخلالگران-اقتصادی-مبارزه-می-کند
  • /post/2018/02/14/کاهش-۲۵-درصدی-ارزش-پول-ملی-به-دلیل-عدم-مدیریت-بازار-ارز
  • /post/2018/01/22/برنامه-بانک-مرکزی-برای-حل-مشکل-بانکهاکارمزدها-باید-اصلاح-شود

کلیت برنامه و بودجه از لحاظ منابع و مصارف کاملا مشخص است

صدای صنعت- سخنگوی هیئت رئیسه و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با حضور در خبر شبکه یک صدا و سیما به ب��ان توضیحاتی راجع به روند بررسی برنامه و بوجه کشور پرداخت.

دکتر بهروز نعمتی اظهار داشت: مجلس یک روالی دارد که از مراحل مختلف شروع شده و به سرانجام که همان صحن علنی است، می رسد. ابتدا کمیته ها با حضور کارشناسان مربوطه از بیرون مجلس، داخل مجلس، مرکز پژوهش ها، دیوان محاسبات، موافقان و منتقدان، کار خود را آغاز می کنند. سپس از کمیته ها به کمیسیون مربوطه و از کمیسیون مربوطه به کمیسیون تلفیق ارسال می شود.

وی ادامه داد: در کمیسیون تلفیق بیش از پنج ماه بر روی این موضوع کار شده است. در کمیسیون تلفیق کارشناسانی از دولت و مجلس حضور دارند. حسن مجلس این است که در هر جایی که مشکلی وجود دارد، حضور یافته و مشکل را برطرف کند؛ نه اینکه مشکل را به جایی دیگر تزریق کند. این اتفاقات امری طبیعی در قانون گذاری محسوب می گردد تا هر جا ایرادی وجود داشته، پیشگیری نماییم. لذا این امر اتفاق مثبتی بود. اما شما پرسنل صدا و سیما فقط مسائلی را مطرح می کنید که از لحاظ حاشیه، برجسته باشد. مثلا در خصوص زایمان خانم ها، اینکه سه روز مرخصی به همسر وی داده شود امری کاملا منطقی است و به لحاظ روحی و روانی تاثیر مثبتی دارد. بحث حقوق و دستمزد نیز بحثی منطقی بوده است. این حق نمایندگان است که در خصوص طرح ها و لوایح نظرات خود را بدهند؛ زیرا نمایندگان، منتخبین مردم هستند. لذا باید این اتفاق بیفتد و هر جا که نیاز به تغییر احساس شد، تغییرات اعمال شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس عنوان کرد: دولت ابتدا موافق لایحه نبود و اکنون نیز شاید موافق نباشد؛ اما مجلس با صبوری و انجام مذاکره، نهایتا به این جمع بندی رسید که باید دارای برنامه بود. نمی توان کشور را بدون برنامه اداره کرد. شاید دولتی ها بگویند که ما متولی این امر باشیم که هم برنامه و هم بودجه را خودمان اجرا کنیم؛ اما عقیده ما این است که نقش مجلس به عنوان نهاد قانون گذار باید پررنگ باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کلیت برنامه و بودجه از لحاظ منابع و مصارف کاملا مشخص است. سقف بودجه مشخص و جداول بسته می شود. برنامه نیز به همین گونه است. در سقف بودجه ممکن است از ارکان و ردیف های داخلی بودجه از یک بخش کم و به جایی دیگر اضافه شود و بدین گونه نیست که به مبلغ سقف بودجه اضافه گردد. لذا باید در بیان این موارد با مردم روراست باشیم.

وی به موضوع مرخصی زایمان نیز اشاره کرد و گفت: در بحث مرخصی زایمان، امروز در برنامه اصلاحاتی انجام شد. خواهش ما این است آنچه را که حقیقت امر است به مردم بگوییم، نه آنچه را که می خواهیم. اصلا و ابدا بدین گونه نبوده که مجلس بخواهد عده ای را پررنگ تر و عده ای را کمرنگ تر ببیند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با انتقاد از برخی موضوعات مطرح شده توسط رسانه ملی، اظهار داشت: موضوع پیگیری حقوق های نجومی از مجلس شروع شد. خواهش ما این است که فرافکنی نکنید؛ زیرا صدا و سیما دو ماه و نیم بعد از پیگیری ما به آن پرداخت. حقوق ها بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری، نهایتا شش میلیون تومان است؛ آن هم برای شخصی با سی سال سابقه کار که متخصص آن رشته و دارای تجربه باشد. حال اگر این فرد وزیر و یا معاون وزیر شد، نهایتا شش میلیون تومان دیگر به حقوق وی اضافه می گردد و با سقف دوازده میلیون تومان، حقوق وی مشخص می گردد و تحت هیچ عنوانی نمی تواند حقوقی بیش از این مبلغ را دریافت کند. موضوع تخصصی بودن، منطقه محروم بودن، هیئت های علمی، متخصصان پزشکی، مثلا اگر کسی در منطقه محروم بود سقف بیست درصد به شش میلیون تومان اضافه می گردد. اگر فردی در منطقه محروم بود و تخصص هم داشت، بیست درصد دیگر نیز به آن سقف اضافه می گردد. همچنین در مورد مناطق عملیاتی و نیروهای رزمنده. لذا اینکه بخواهیم در جامعه القا بکنیم مدیری بیست و چهار میلیون تومان حقوق می گیرد اینگونه نخواهد بود.

دکتر نعمتی در پایان گفت: بنده خدمت رئیس محترم صدا و سیما نیز عرض کردم که واقعیت ها را به مردم بگوییم. گاهی اوقات مسائلی در رسانه ها مطرح می شود که صحت ندارد. جامعه ما التهابات زیادی دارد و نباید التهاب آفرینی کرد. در پایان نیز از 9 ماه تلاش نمایندگان در بررسی برنامه و بودجه تقدیر می نمایم.
امکان ارسال نظر برای این موضوع وجود ندارد