• /post/2016/11/02/جای-خالی-فناوری-روز-بر-تار-و-پود-نساجی
  • /post/2016/10/25/تولید-بذر-اصلاح-شده-پنبه-2-برابر-شد
  • /post/2016/10/25/حمایت-دولت-از-بخش-تولید
  • /post/2016/10/23/نفس‌های-بریده-شیر-پیر-صنعت-ایران-نساجی-اقتصادی
  • /post/2016/10/22/نامه-تقدیر-انجمن-صنایع-نساجی-از-وزیر-جهاد-کشاورزی

صنعت پوشاک در دوران رکود میدان را خالی نکرد

صدای صنعت-معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار می‌گوید: صنعت پوشاک از جمله صنایعی بود که در دوران رکود هم توانست به کارش ادامه دهد و جایگاه خود را حفظ کرد.

عیسی منصوری امروز در نشست تخصصی توسعه کسب و کار و اشتغال صنعت پوشاک تهران که با حضور وزیر کار، نماینده یونیدو در ایران و جمعی از فعالان مطرح صنعت پوشاک کشور برگزار شد، گفت: دولت  برای توسعه اشتغال برنامه‌های متعددی را در دست اجرا دارد که یکی از آنها توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو) است که با همکاری دستگاه‌ها و سازمانهای مرتبط داخلی و بین‌المللی با محوریت بخش خصوصی دنبال می کند.

وی افزود: در این طرح اشتغال فراگیر مدنظر است و یکی از رشته‌هایی که در بررسی‌ها و مطالعات ما در اولویت ایجاد اشتغال قرار گرفت بخش پوشاک بود.

منصوری از بنگلادش به عنوان دومین کشور صادر کننده پوشاک در جهان نام برد و گفت: با توجه به حضور نماینده یونیدو در این طرح امیدواریم همکاری‌های نزدیک��ر یونیدو را شاهد باشیم و از تجارب سازنده کشورهای مطرح در این زمینه استفاده و زمینه انتقال این تجربیات به داخل کشور را فراهم کنیم.

معاون اشتغال وزیر کار تاکید کرد: برای توسعه صنعت پوشاک در دو بخش می‌توانیم ورود کنیم یکی سیاستهای کلان و مختص این رشته و دوم استفاده از ظرفیتها و توانمندی‌های داخلی در حوزه پوشاک است که امیدواریم در سایه تعامل و همکاری نزدیک بین بخش دولتی و خصوصی شکل بگیرد.

منصوری با بیان اینکه وزارت کار قرار نیست در این طرح جای دستگاههای دیگر قرار بگیرد، خاطر نشان کرد: ما نقش هدایتگری و حمایت را بر عهده داریم و با توجه به ظرفیتهای بالای این صنعت یک برنامه منسجم را آغاز کرده‌ایم.

در ادامه این نشست مدیر صنعت پوشاک هاکوپیان از آماده شدن سند راهبردی صنعت پوشاک خبر داد و گفت: خوشبختانه برای اولین بار در وزارت صنعت، معدن و تجارت به دستور وزیر کار کارگروهی برای تدوین سند راهبردی در حوزه پوشاک تشکیل شد که این سند با همکاری دانشگاه امیرکبیر، سازمان صنایع کوچک آماده شده است و اگر از طریق سازمان یونیدو پیش برود به نتایج بسیار خوبی دست خواهیم یافت.

وی با اشاره به آماده شدن شهرک پوشاک گفت: احداث این شهرک، 42 هزار شغل مولد و مستقیم ایجاد خواهد کرد و اگر در این رشته به طور دقیق وارد شویم اشتغالزایی و ارزش افزوده بسیار بالایی به دنبال خواهد داشت.

هاکوپیان افزود: امروز در شرایط سختی قرار داریم و صنعت پوشاک کشور به دلیل عدم توجه و نادیده گرفته شدن به قهقرا رفته است لذا انتظار داریم با کمک همه دستگاههای مرتبط و فعالان این رشته، صنعت پوشاک را احیا کنیم.

وی تاکید کرد: متاسفانه بازار داخلی به شکل نابرابر به کالاهای قاچاق واگذار شده و صنعت پوشاک با از خود گذشتگی به کار ادامه می‌دهد و مقاومت کرده است.

این فعال صنف پوشاک در پایان گفت: برخی صنایع از جمله پوشاک در دوره رکود هم رونق داشتند چون بعد از خوراک، اولین نیاز جامعه و افراد، پوشاک است که باید به آن توجه جدی شود و امیدواریم از طریق انجمن صنایع پوشاک و اتحادیه‌های صنفی، مراکز آموزش عالی و NGO‌ ها در این رشته تقویت شوند.


امکان ارسال نظر برای این موضوع وجود ندارد