• /post/2017/01/12/بیست-و-دومین-نمایشگاه-مبلمان-و-دکوراسیون-داخلی-در-شیراز-گشایش-یافت
  • /post/2016/12/10/۲۵-کشور-اسیایی-برای-برگزاری-اجلاس-مبلمان-به-ایران-می‌ایند
  • /post/2016/10/22/تشکیل-کنسرسیوم-فرش-در-استان-زنجان
  • /post/2016/09/22/رونمایی-از-یک-تخته-فرش-دستباف-ابریشمی-در-پره-سر-رضوانشهر
  • /post/2016/09/21/تابلو-فرش-مزین-به-ایه-تطهیر-در-موزه-فرش-استان-قدس-رضوی

تابلو فرش مزین به آیه تطهیر در موزه فرش آستان قدس رضوی

صدای صنعت -تابلوفرش شجره طیّبه با طرح محرابی درختی و مزین به آیه تطهیر، تبلیغ و اکمال دین، در میان بیش از یکصد تخته قالی و قالیچه در موزه فرش آستان قدس رضوی جلب نظر می‌کند.

محمد تاجی، مسئول موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی اظهار کرد: در موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی، افزون بر یکصد تخته قالی و قالیچه از نفیس‌ترین شاهکارهای هنری دوره صفویه تاکنون، در معرض نمایش است که در این میان تابلوفرشی فوق‌ا��عاده زیبا با طرح محرابی درختی و مزین به شجره طیبه‌ای که تعداد برگ‌های آن به تعداد سال‌های عمر شریف پیامبر اکرم (ص) بوده و 63 نام از نام‌های خداوند درون آن‌ها بافته شده است، از زیبایی خاصی برخوردار است.

وی با بیان اینکه مفهوم این شجره طیّبه در آیه 24 سوره مبارکه ابراهیم ذکر شده است، افزود: در این آیه شریفه، خداوند کلمه طیبه را به درختی پربار و تنومند تشبیه کرده که دارای ریشه‌ای محکم و استوار است و شاخه‌های انبوه و فراوانش پهنه آسمان را فرا گرفته و چون فصل باردهی آن فرا رسد، میوه‌های بسیارش هر بیننده‌ای را به شگفتی می‌آورد.

تاجی درباره ویژگی‌های ارزشمند این اثر هنری بیان کرد: 14 گل آفتاب‌گردان که نماد 14 معصوم است، در میان برگ‌های آن قرار دارد، داخل حاشیه دور محراب سه آیه معروف تبلیغ، اکمال دین و تطهیر بافته شده و در گلدانی که این درخت در آن ریشه دارد سوره کوثر آمده است.

وی ادامه داد: همچنین در دو طرف طاق محراب دو روایت منقول از امام محمد باقر(ع) در باب عدالت نوشته و بافته شده است، با این مفهوم که عدالت شاخص‌ترین عنصر حکومت و ولایت اهل بیت علیهم‌السلام است. حاشیه این اثر نفیس نیز مزین به شعر شاعر معروف معاصر، استاد شهریار درباره عدالت حضرت علی‌ (ع) است و در بالای محراب صلوات و سلام خاصه حضرت زهرا (س) و اولاد او نقش شده است.

تاجی مدت بافت این اثر چشم نواز را یک سال دانست و خاطرنشان ساخت: جنس آن، تار، پود، و پرز آن ابریشم است، 14 رنگ در آن به کار برده شده و در ابعاد 85  در 140 سانتی‌متر توسط خانم سیده فریده موسوی بافته شده است.

موزه تخصصی فرش آستان ‌قدس رضوی یکی از گنجینه‌های تخصصی در میان موزه‌های آستان‌قدس رضوی است که با داشتن سه طبقه فضای نمایشی و یک طبقه فضای کارگاهی در زیربنایی به مساحت 6647 متر مربع یکی از بزرگترین موزه‌های تخصصی فرش جهان و بزرگترین موزه تخصصی فرش در خاورمیانه به شمار می‌رود.
 

امکان ارسال نظر برای این موضوع وجود ندارد